QW923A HP 16Gb Fibre Channel Multi-mode Fiber SFP+ Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: QW923A
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 16Gbps
- SFP+
- 100m 850nm
- Optical Fiber
- Transceiver Module
- Retail Part #: QW923A
- Optional Part #: JG915-60001 , 680536-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Information technology professionals rely on HP quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increase, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HP provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.__HP provides a variety of networking solutions to keep your home or business connected. There's a networking choice for every budget, setting and level of expertise.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SFP+ |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x 10GBase-X Network |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Data Transfer Rate: | 16Gbps |
| Fiber Mode Supported: | Multi-mode |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 10GBase-X |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Optical Wavelength: | 850nm |
| Distance Supported: | 100m |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.23 kg |
| Height: | 7.39 cm |
| Depth: | 15.7 cm |
| Width: | 11.1 cm |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | REACH |
| Environmentally Friendly: | Yes |